niedziela, 7 grudnia 2014


Wieża Ciśnień w nowej odsłonie. Restauracja z bardzo dobrą kuchnią w połączeniu z dech zapierającym tarasem widokowym, to jest zdecydowanie dobry wybór na niedzielne popołudnie. Polecam skrzydełka z genialnym sosem z koli.

czwartek, 7 sierpnia 2014

Niecodzienny widok - plaża przed miejskim Ratuszem. Pozostała chyba po jakimś turnieju siatkówki plażowej - teraz przynajmniej mieszkańcy starówki mają gdzie wyprowadzać swoje czworonogi.

poniedziałek, 7 lipca 2014

Most Solidarności

Most Solidarności - chociaż oddany do użytku ładnych parę lat temu, ciągle jest nazywany przez mieszkańców Płocka NOWYM MOSTEM. zdj. J.Kozłowski

piątek, 13 czerwca 2014

Poranek nad Wisłą, jak widać mieszkańcy już dawno nie śpią. Jedni relaksują się przy spławiku, inni kroczą przed siebie bez pośpiechu. Niestety nie wszyscy mają tak dobrze, ja mam 10 min. i 20 km. żeby dojechać do swojego zakładu (...i zawsze zdanżam...)

środa, 11 czerwca 2014

Siedziba PERN

Nowa część miasta - dzielnica Podolszyce, tzw: Sypialnia,. Brak tu zabytków charakterystycznych dla starej części Płocka, ale są za to takie nowoczesne konstrukcje ze stali i szkła. Pełna iluminacji siedziba spółki PERN, gdzieś tam w swoim boksie przyczajony mój szwagier słucha PINK FLOYD. (...money, get back...)
zdj. Jacek Kozłowski

Katedra w Płocku nocą

Jeszcze jedno zdjęcie Katedry w Płocku, tym razem w nocnym ujęciu Jacka Kozłowskiego. Więcej zdjęć tego autora można zobaczyć TUTAJ

środa, 4 czerwca 2014

Molo w Płocku jest stosunkowo młode, ale już na stałe weszło do obowiązkowych punktów programu każdej wycieczki po naszym mieście. Jest to też wdzięczny temat dla fotografów amatorów, którzy skrzętnie wykorzystują np. zachód słońca nad Wisłą i robią właśnie takie zapierające dech w piersiach ujęcia.
Zdjęcie wykonane przez Jacka Kozłowskiego, więcej zdjęć tego autora można zobaczyć  TUTAJ

wtorek, 20 maja 2014

LEROY MERLIN

Mamo! Kiedy pojedziemy do zielonego sklepu? Tak nieletni wynalazcy z naszego grodu z radością powitali kolejny sklep dla majsterkowiczów.

środa, 16 kwietnia 2014

Amfiteatr płocki zlokalizowany jest w niszy pousuwiskowej skarpy wiślanej nad Wisłą. Pierwotne dzieło trzech płockich architektów Czesława Korgula (szef), Ignacego Bladowskiego oraz Henryka Sęczykowskiego powstał w latach 60. XX wieku. Projekt został wykonany społecznie, podobnie jak wszystkie inne prace związane z obiektem. Generalnego wykonawstwa podjęło się Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych (Mostostal Płock) przy czynnym udziale innych zakładów pracy oraz młodzieży. Oddany obiekt o pojemności około 3 000 widzów wkomponował się w wiślaną skarpę i przez prawie 40 lat służył mieszkańcom miasta.

Na początku XXI wieku pojawił się pomysł zrekonstruowania starej i zniszczonej konstrukcji. Spośród kilku projektów wybrany został pomysł Wojciecha Ryżyńskiego oraz Henryka Nowackiego. Ostatecznie zmodernizowany, a właściwie zbudowany od podstaw, nowy płocki amfiteatr podzielony na 14 sektorów i posiadający 3503 miejsca był gotowy do oddania na wiosnę 2007 roku. Jednak wykonana już w czasie trwania budowy analiza ekspertów wykazała, że pylony utrzymujące dach konstrukcji są zbyt słabe i całość może grozić zawaleniem. Zawiadomiony o tym powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wstrzymał budowę. Dodatkowa ekspertyza potwierdziła te wnioski. Skutkowało to koniecznością wzmocnienia m. in. pylonów konstrukcji. Budowa płockiego amfiteatru zakończyła się 16 czerwca 2008.

piątek, 11 kwietnia 2014

Wieża Ciśnień w Płocku – wieża ciśnień zbudowana w 1892 roku na mocy koncesji na budowę nowoczesnych wodociągów miejskich, którą otrzymał Selerok Cheson z Moskwy. Pięciopiętrowy, ośmioboczny budynek z czerwonej cegły wzniesiono przy końcu ulicy Warszawskiej (obecnie plac J. Dąbrowskiego). Zbiornik umieszczony na najwyższej kondygnacji miał pojemność siedmiu tysięcy wiader. Stacja pomp i filtrów powstała u podnóża skarpy nad Wisłą. Wieża Ciśnień jest najdalej na wschód wysuniętym zabytkowym budynkiem Starego Miasta.

środa, 9 kwietnia 2014

W naszym mieście jest mnóstwo rewelacyjnych widoków, ten jest moim ulubionym, zrobiłem go kiedyś z okna hotelu Willa Adriana


Ratusz w Płocku - znajduje się na Starym Rynku pod numerem 1. Jest jednym z najokazalszych gmachów Starego Miasta.

Budynek dwupiętrowy, klasycystyczny z 1827 roku wybudowany przez Jakuba Kubickiego - architekta rządowego i ucznia Domenico Merliniego. Stylowo czysta koncepcja architektoniczna stawia ratusz w rzędzie najwytworniejszych budowli klasycystycznych na Mazowszu. Ośmioboczna, obita blachą wieża nie wiąże się stylowo z fasadą i stanowi element późniejszy. Na frontonie ratusza znajduje się tablica, upamiętniająca ostatnią sesję Sejmu Królestwa Polskiego w dniu 23 września 1831 roku. Obecnie siedziba władz miejskich.

wtorek, 8 kwietnia 2014


Płock Stanisławówka
Kościół św. Stanisława Kostki w Płocku, popularnie zwany Stanisławówką – największa świątynia Płocka.

Jej historia sięga 1913 r., kiedy ks. Ignacy Lasocki na zakupionym przez siebie w 1907 r. folwarku pobenedyktyńskim utworzył zakład opieki dla dzieci, zwany Stanisławówką, a istniejącą tam stajnię koszarową zbudowaną pod koniec XIX wieku zaadaptował na kaplicę. Budynek został otynkowany, założono w nim posadzkę i oświetlenie elektryczne. Jeden kielich do kaplicy podarował papież Pius X. Poświęcenie kaplicy nastąpiło 14 listopada 1913 roku.

Most im. Legionów Piłsudskiego


Jest to żelazny most drogowo-kolejowy, wsparty na 8 betonowych filarach, w chwili ukończenia budowy był najdłuższym mostem w Polsce. ostał wybudowany w latach 1937-1938. We wrześniu 1939 roku dwa przęsła mostu zostały wysadzone przez polskie wojsko. Odbudowany w roku 1943 przez okupacyjne władze niemieckie. W styczniu 1945 roku 60% mostu zostało wysadzone przez wojska niemieckie w czasie ucieczki. W efekcie Płock pozostał bez mostu (z mostu im. Legionów Piłsudskiego pozostały zaledwie dwa przęsła). Do czasu odbudowy mostu w czerwcu 1950 roku zorganizowany został system przeprawowy przy użyciu statków Smolka i Wodnik oraz przy pomocy pontonów i łodzi.
Wcześniej most znany pod nazwą im. Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego, decyzją uchwały Rady Miasta Płocka z 27 marca 2012 roku zmieniona nazwę na Most Legionów Józefa Piłsudskiego [1].
Most w Płocku jest unikalną konstrukcją gdyż różnica wysokości pomiędzy przyczółkami mostu wynosi osiem metrów tak że przeprawa wznosi się z płaskiego lewego brzegu na Radziwiu na wysoką skarpę na prawym brzegu. Z tego powodu każde przęsło jest inne i zostało zaprojektowane indywidualnie. Przeprawa mostowa powstała zaledwie w dwa lata, gdyż budowana była jednocześnie przez dwie firmy, które pracowały na przeciwległych brzegach rzeki i spotkały się w jej środku.




Katedra w Płocku

 to średniowieczna świątynia która była miejscem wiecznego spoczynku Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego i kilkunastu książąt mazowieckich. W 1825 r. ich szczątki przeniesiono do podziemi północnej kaplicy wieżowej, zwanej odtąd Królewską. Na posadzce, pośrodku kaplicy, ustawiono zaprojektowany przez Zygmunta sarkofag z czarnego marmuru z białym alabastrowym orłem na froncie i czterema orłami cynkowymi podtrzymującymi na skrzydłach której złożono insygnia królewskie ze złoconego brązu. brązu.